Nameščanje Jupyter notebooka

Jupyter notebook je "beležka" za Python in kar nekaj drugih jezikov. Je osnovno orodje sodobne znanosti :). No, to ni čisto izmišljeno, v resnici ga veliko uporabljajo vsi, od biologov do fizikov, mogoče celo kak FDVjevec. Tudi odkritje gravitacijskih valov so objavili kar v obliki Jupyter notebooka, kar je omogočilo vsakemu, da je ponovil njihovo analizo podatkov.

Letos bom predvidoma (najbrž -- letos bo leto improvizacij) objavljal zapiske tudi v notebooku, kar je eden od razlogov, da se vam ga splača namestiti. Uporaben pa je tudi sicer.

Tole je napisano na Macu, torej bo za MS Windows očitno malo na pamet oz. po spominu.

Še en disclaimer: Delo s Condo tu malo poenostavljam. V resnici je dobra tudi in predvsem, da imaš na računalniku več "navideznih okolij" za Python, z različnimi knjižnicami in morda celo različnimi Pythoni. Tule malo packamo, a za večino bo to OK in bistveno lažje.

Nameščanje Conde

Conda je program za nameščanje Pythona in knjižnic, s katerim bomo namestili vse, kar potrebujemo.

Pri tem predmetu ne potrebujemo Anaconde, temveč bo zadoščala Miniconda. Poberite jo z https://conda.io/miniconda.html. Izberite tisto za najnovejšo različico Pythona. Poženite nameščanje.

Na MS Windows izberite "Just for me" (na lastnem računalniku je sicer relativno vseeno). Ko pridete na stran s kljukicami, bo verjetno ena neobkljukana, druga obkljukana. Obkljukajte še prvo. Dokončate namestitev.

Na macOS lahko minicondo namestite tudi z brew-jen, če ga uporabljate (brew je program za nameščanje programov na MacOsu - priporočam). Z njim jo namestite condo tako, da v Terminalu napišete brew install miniconda.

Nameščanje ostalega

Zdaj potrebujemo lupino/terminal/ukazni pozivnik.

Tisti na Windowsih pojdite na "Start" oz. na ikonico za iskanje in vtipkate Cmd ter izberete "Ukazni pozivnik". Na Macu je to Terminal (ali kaj boljšega; priporočam iTerm). Tistim, ki uporabljajo Linux, najbrž ni potrebno razlagati.

Vtipkajte

conda install jupyter

in Enter. Tole bo pobralo in namestilo kup stvari.

Če namesto tega napiše, da ne ve, kaj je conda, ste najbrž pozabili dodati ono kljukico (na Windowsih; kaj je narobe drugje, ne bi vedel). Lahko ponovno namestite condo, ali pa namesto gornjega pišete

cd \Users\Jana\AppData\Local\Continuum\miniconda3\Scripts
conda install jupyter

vendar le, če vam je (vsaj na tem računalniku) ime Jana. Sicer pa ustrezno drugače.

Če še vedno ne deluje ali pa če ne deluje na kak drug način, pišite - najboljše, da na forum, da bodo videli tudi drugi, ki imajo morda enak problem in so ga morda že rešili.

Poganjanje Notebooka

Tako kot prej poženete terminal/lupino/pozivnik. Zamenjajte trenutni direktorij tako, da vpišete

cd \Users\Jana\fakulteta\p1

seveda ob predpostavki, da ste Jana in imate stvari, povezane s tem predmetom, v poddirektoriju fakulteta\p1. (Se pravi, vpišite smiseln direktorij). Na Linuxu bo "Users" verjetno z malo, ali pa bo kako popolnoma drugače.

Nato vtipkate

jupyter-notebook

Odprl se bo vaš privzeti brskalnik in pokazal stran z Notebookom.

Če imate Windowse in reče, da ne ve, kaj je jupyter-notebook bo to spet tista kljukica; poskusite

\Users\Jana\AppData\Local\Continuum\miniconda3\Scripts\jupyter-notebook

ali pa

\Users\Jana\AppData\Local\Continuum\miniconda3\Scripts\conda
jupyter-notebook

(Enter po vsaki vrstici).

Uporaba Notebooka

Conda kaže vsebino direktorija, kjer ste pognali jupyter-notebook. Če je v tistem direktoriju ali poddirektoriju .ipynb z zapiski predavanj, ga poklikajte in se bo pokazal v novem zavihku. Lahko pa si pripravite tudi nov notebook, tako da izberete New in Python 3.

Celice so dveh vrst. V enih je programska koda, v drugih samo besedilo. Programska koda bo v našem primeru vedno v Pythonu.

Sam Jupyter pa ima dva načina dela: Command mode in Edit mode.

V prvem brišemo celice (d d) in spreminjamo tipe celic (m za Markdown, y za Code), gremo gor in dol po celicah (tipki gor in dol) ter dodajamo nove celice nad ali pod trenutno izbrano (a ali b, kot above in below). Pa še marsikaj.

Če hočemo spreminjati vsebino celice (s programom ali besedilom), jo izberemo in pritisnemo Enter, ali pa jo dvokliknemo. Tako pridemo v "Edit mode". Tam potem spreminjamo programsko kodo ali besedilo. Iz Edit modea se vrnemo tako, da pritisnemo Esc.

Vsebino celice izvedemo s Shift-Enter. Če gre za celico s programsko kodo, se bo ta izvedla in rezultati programa se izpišejo pod celico. Če gre za celico z besedilom, se bo besedilo pokazalo v "pravi" obliki.

Besedila namreč pišemo v "jeziku" markdown. Tega se je preprosto naučiti in koristno znati.

Za vse ostalo je tu menu Help.